Ամերիկուհի Էլսի ՄաքՆիլ Լիի՝ կոմսուհի Գոցիի անունով հայտնի, հազվադեպ հանդիպող հանրամատչելի նստավայրը կրկին հայտնվել է միջազգային դիզայներական հանրության ուշադրության կենտրոնում, գրում է WWD-ն։
Հայ-լիբանանյան ինտերիերի դիզայներ Շահան Մինասյանը ներկայացրել է Վենետիկի Պալացինա Ֆորտունի տարածքի իր երրորդ ինքնատիպ մեկնաբանությունը։ 1950-ականների պատմական շենքը, որը գտնվում է այժմ չգործող Ֆորտունի տեքստիլ գործարանի կողքին, համարվում է քաղաքի ամենաառեղծվածային ճարտարապետական տեսարժան վայրերից մեկը։
Մինասյանի ստորագրությամբ բրուտալիստական գեղագիտությամբ իրականացված նոր կուրատորական հայեցակարգը կներկայացվի 2026 թվականի Վենետիկի ճարտարապետական բիենալեի շրջանակներում, որը կբացվի մայիսի 9-ին։ 2024 թվականից ի վեր կոմսուհի Գոցիի նախկին կալվածքը համագործակցում է Փարիզի Շահան պատկերասրահի հետ՝ դառնալով նրա բացառիկ Վենետիկյան վայրը։ Սա առաջին անգամն է, որ պատմական տունը լիովին բացվում է միջազգային դիզայներական հանրության համար Մինասյանի ստորագրությամբ ինստալյացիաների միջոցով։
Իր նոր ցուցահանդեսում դիզայները համատեղում է հազվագյուտ վինտաժային իրերը իր սեփական ապրանքանիշի ժամանակակից աշխատանքների հետ, այդ թվում՝ ապակի, բրոնզ և կահույք: Նախագծի մասնակիցների թվում են նկարիչներ Արնե Քվինզեն և Ջոանա Վասկոնսելոսը, որոնց աշխատանքները համընկնում են նրա բրուտալիստական գեղագիտության հետ։
Ինտերիերում ներկայացված են նաև Fortuny-ի նոր տեքստիլ հավաքածուն՝ «Polpo» (իտալերեն՝ «ութոտնուկ»), ինչպես նաև Canal Grande շարքի իրեր՝ կահույք և Մուրանո ապակի, որոնք հղում են կատարում Վենետիկյան լագունայի բնական միջավայրին: Այս տարրերը տեղակայված են այնպիսի դիզայներների վինտաժային կահույքի կողքին, որոնց աշխատանքները դարձել են 20-րդ դարի կեսերի ամերիկյան մոդեռնիզմի խորհրդանիշ։
Մինասյանը վերանորոգված տարածքը անվանում է իր «դեսպանատունը», որտեղ տարբեր սենյակներ նախագծված են որպես անկախ արվեստի բեմահարթակներ՝ Պատրիսիա Վասկոնսելոսի, Արնե Քվինզի, «Կներեք, մենք փակ ենք» պատկերասրահի և ֆրանսիական Phelippeau Tapissier ատելյեի աշխատանքներով։
Պատմականորեն, Fortuny ապրանքանիշը հիմնադրվել է 1921 թվականին նկարիչ և գյուտարար Մարիանո Ֆորտունի ի Մադրասոյի կողմից և հայտնի է դարձել իր նորարարական գործվածքներով և պաշտամունքային զգեստներով, այդ թվում՝ Delphos դիզայնով, որը կրել են այնպիսի պաշտամունքային մարդիկ, ինչպիսին է Իզադորա Դունկանը: Այսօր ապրանքանիշի ժառանգությունը շարունակում են Միկի և Մորի Ռիադները, որոնք ղեկավարել են ընկերությունը 1998 թվականին իրենց հոր կողմից այն ձեռք բերելուց հետո։
Ապրանքի պատմության մեջ հատուկ դեր է խաղացել կոմսուհի Գոցցին՝ ամերիկացի ինտերիերի դիզայներ, որին Ֆորտունին ինքը նշանակել էր իր ներկայացուցիչը Միացյալ Նահանգներում: Նա մահացել է 1994 թվականին՝ թողնելով եվրոպական դիզայնի աշխարհի ամենաառեղծվածային ժառանգություններից մեկը։
Շահան Մինասյանը, որը մոտ ութ տարի առաջ բնակություն է հաստատել Վենետիկում, ակտիվորեն մասնակցում է քաղաքի նոր մշակութային տեսարանի ձևավորմանը՝ համատեղելով պատմական ժառանգությունը միջազգային ժամանակակից արվեստի հետ։
Նա ասում է, որ Վենետիկում իր աշխատանքը դարձել է «անընդհատ ընդլայնվող միջազգային հարթակ» իր համար, որը շարունակում է խթանել քաղաքի նկատմամբ հետաքրքրությունը որպես ժամանակակից դիզայնի և արվեստի կենտրոն։

Чахан Минасян переосмысляет легендарную венецианскую резиденцию графини Гоцци
Редко доступная широкой публике резиденция покойной американки Эльси Макнил Ли, известной как графиня Гоцци, снова оказалась в центре внимания международного дизайн-сообщества, пишет WWD.
Армяно-ливанский интерьерный дизайнер Чахан Минасян (Chahan Minassian) представил свою третью авторскую интерпретацию пространства Palazzina Fortuny в Венеции. Историческое здание 1950-х годов расположено рядом с закрытой текстильной фабрикой Fortuny и считается одним из самых загадочных архитектурных объектов города.
чахан1.jpg (57 KB)
Новая кураторская концепция, выполненная в узнаваемой брутальной эстетике Минасяна, будет представлена в рамках Венецианской архитектурной биеннале 2026 года, которая стартует 9 мая.
С 2024 года бывшее поместье графини Гоцци сотрудничает с парижской Chahan Gallery, став её эксклюзивной венецианской площадкой. Это стало первым случаем, когда исторический дом был полностью открыт для международного дизайн-сообщества через авторские инсталляции Минасяна.
чахан2.jpg (147 KB)
В своей новой экспозиции дизайнер объединяет редкие винтажные предметы с современными работами собственного бренда, включая стекло, бронзу и мебельные объекты. Среди участников проекта — художники Арне Квинце и Жоана Васконселос, чьи работы вступают в диалог с его брутальной эстетикой.
В интерьере также используется новая текстильная коллекция Fortuny под названием «Polpo» («осьминог» по-итальянски), а также предметы из серии Canal Grande — мебель и муранское стекло, отсылающие к природной среде Венецианской лагуны.
чахан3.jpg (81 KB)
Эти элементы соседствуют с винтажной мебелью таких дизайнеров, как Пол Эванс и Владимир Каган, чьи работы стали символом американского модернизма середины XX века.
Минасян называет обновлённое пространство своим «посольством», где различные залы оформлены как самостоятельные художественные сцены с участием произведений Патришии Васконселос, Арне Квинце, а также галереи Sorry We’re Closed и французской мастерской Phelippeau Tapissier.
Исторически бренд Fortuny был основан в 1921 году художником и изобретателем Мариано Фортуни-и-Мадрасо и прославился своими инновационными тканями и культовыми платьями, включая модель Delphos, которую носили такие иконы, как Айседора Дункан. Сегодня наследие бренда продолжают Микки и Мори Риад, возглавляющие компанию после её приобретения их отцом в 1998 году.
чахан4.jpg (82 KB)
Особую роль в истории марки сыграла графиня Гоцци, американский дизайнер интерьеров, которую сам Фортуни назначил своим представителем в США. Она скончалась в 1994 году, оставив после себя одно из самых загадочных наследий в мире европейского дизайна.
Сам Чахан Минасян, обосновавшийся в Венеции около восьми лет назад, активно участвует в формировании новой культурной сцены города, сочетая историческое наследие с международным современным искусством.
По его словам, работа в Венеции стала для него «постоянно расширяющейся международной платформой», которая продолжает усиливать интерес к городу как к центру современного дизайна и искусства.